Rasy psów

Shih Tzu – charakterystyka rasy

Shih tzu - charakterystyka rasy

Shih Tzu to mała rasa psów pochodząca z Tybetu. Nazwa „Shih Tzu” oznacza w języku chińskim „psa lwa”. Psy swoim wyglądem miały przypominać właśnie te zwierzęta. Dziś Shih Tzu są bardzo popularną rasą do towarzystwa. Znane są ze swoich długich włosów i niezwykle przyjaznego usposobienia. W tym artykule przedstawimy historię rasy, jej charakter i wymagania dotyczące opieki nad Shih Tzu, abyś mógł lepiej ocenić czy to jest właśnie rasa dla Ciebie.

Rasa Shih Tzu i jej historia

Dokładne pochodzenie Shih Tzu nie jest dokładnie znane, ale uważa się, że rasa ta powstała w Chinach ponad dwa tysiące lat temu. Zapisy historyczne pokazują, że psy te były trzymane na dworach przez chińskich cesarzy, którzy byli wielkimi miłośnikami tej rasy. Co więcej, przez wiele lat rasa była ściśle chroniona, aby nie wydostała się poza Cesarstwo Chińskie. Dopiero w latach 30. XX wieku Shih Tzu zostały przywiezione do Europy przez angielskich żołnierzy stacjonujących w Chinach i szybko zyskały popularność jako zwierzęta do towarzystwa.

Amerykański Kennel Club (AKC) oficjalnie uznał Shih Tzu w 1969 roku. Od tego czasu rasa ta stała się jedną z najpopularniejszych ras psów w Stanach Zjednoczonych. Według rankingów AKC z 2020 roku, Shih Tzu jest dziewiątą najpopularniejszą rasą psów w USA.

Charakter Shih Tzu

Shih Tzu to niezwykle przyjazne psy, które bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzętami a także dziećmi. Są również stosunkowo mało wymagające, jeśli chodzi o ruch, ponieważ potrzebują jedynie umiarkowanej ilości codziennej aktywności. To sprawia, że są dobrym wyborem dla osób mieszkających w bloku a także rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że Shih Tzu wymaga regularnej pielęgnacji ze względu na swoją długą sierść.

Wymagania pielęgnacyjne Shih Tzu

Shih Tzu to psy wymagające regularnej pielęgnacji. Ich długie włosy łatwo się splątują tworząc kołtuny, dlatego rasa ta wymaga codziennego szczotkowania i rozczesywania. Myśląc o zakupie Shih Tzu warto zaopatrzyć się w porządny metalowy grzebień oraz wysokiej jakości szczotkę dla psa i kosmetyki ułatwiające rozczesywanie sierści. Taka codzienna pielęgnacja nie zajmie nam dużo czasu ze względu na niewielkie gabaryty rasy, ale powinniśmy się przygotować na ok. 10-15 minut codziennej pielęgnacji sierści Shih Tzu. Oprócz codziennego szczotkowania, Shih Tzu wymaga dość częstych kąpieli raz lub dwa razy w miesiącu, a jego sierść powinna być przycinana co 6-8 tygodni przez groomera lub doświadczonego właściciela.

Shih Tzu i choroby genetyczne

Shih Tzus to na ogół psy cieszące się dobrym zdrowiem i długim życiem. Ich średnia długość życia wynosi 11-15 lat. Jednak, jak u każdej rasy mogą pojawiać się choroby, które częściej wystąpią u Shih Tzu niż u innych ras. Ta rasa może chorować na dysplazję stawów biodrowych i chorobę von Willebranda. Dlatego ważne jest, aby odwiedzać regularnie weterynarza i wykonywać badania przesiewowe, aby móc wyłapywać wszelkie nieprawidłowości na jak najwcześniejszym etapie i móc szybko podejmować leczenie.

Podsumowanie

Jeśli szukasz małego psa o wielkiej osobowości, to Shih Tzu może być dla Ciebie idealnym wyborem! Psy te są znane ze swojej przyjazności i długiej sierści, która wymaga regularnej pielęgnacji. Nie potrzebują one dużo ruchu, ale muszą być regularnie wyprowadzane w ciągu dnia. Przy odpowiedniej opiece i uwadze, Twój Shih Tzu wniesie dużo radości do Twojego domu na wiele lat!

Źródło: https://petusie.pl/blog/shih-tzu-charakterystyka-rasy-wyglad-pielegnacja-cena/

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *