Rasy psów

Golden Retriver – charakterystyka rasy

Golden Retriver - charakterystyka rasy

Wesług FCI, golden retriever zakwalifikowany został do grupy aportery, płochacze i psy dowodne. Pierwsze słowo nazwy tej rasy nawiązuje do koloru sierści tych czworonogów; drugie, określa ich rodzaj pracy (retrieve oznacza w języku angielskim przynosić).

 Jest to rasa, która dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi i nie przejawia zachowań agresywnych, choć zdarzają się wyjątki. Golden jest dość ufny w stosunku do obcych i nie nadaje się na psa stróżującego, natomiast świetnie radzi sobie w różnych psich sportach m.in. agility, obedience, flyballu, dogtrekkingu czy tropieniu. Obecnie goldeny, to głównie psy do towarzystwa, ale wykorzystuje się je do. wykrywania narkotyków, ładunków wybuchowych. Pracują też jako psy lawinowe, ratownicze i tropiące oraz jako dogoterapeuci.

Golden Retriver – wygląd

Goldeny są dużymi psami o pięknej muskulaturze oraz lśniącej, gęstej i pięknej sierści w kolorze złotym. Charakteryzują je długie uszy i pociągły pyszczek, ich ogon czasami przypomina pióropusz, a oczy są brązowe z ciemną krawędzią powiek. Samce mają przeważnie od 56 do 61 cm wysokości a, suczki od 51 do 56 cm. Ważą od 30 do 40 kg. Sierść goldena jest gładka lub nieco falowana, na plecach przylega płasko, natomiast na tyłach łap, klatce i brzuchu jest dłuższa. Psy te posiadają gęsty podszerstek. Ubarwienie ich może być złote, blado żółte lub kremowe a nawet lekko rude. Golden retriever występuje w dwóch liniach hodowlanych; psy z. linii angielskiej mają jasne kremowe lub jasno złote umaszczenie, natomiast psy ze Stanów Zjednoczonych, barwę od złotej aż po prawie czekoladową.

Golden Retriver – charakter

Golden retrievier uważany jest za psa przyjaznego i niezwykle rodzinnego. Faktycznie, goldeny mają umiarkowany temperament, wesołe usposobienie, są przyjacielskie i zrównoważone, mocno przywiązują się do rodziny i chętnie się podporządkowują. Goldeny uchodzą za doskonałych towarzyszy dla dzieci, nie oznacza to jednak, że nie ma wśród nich agresywnych osobników. Na ogół dobrze układają się im stosunki z innymi psami oraz zwierzętami domowymi i nie są skłonne bójek ze swoimi pobratymcami, choć oczywiście zdarzają się wyjątki.

 Nie można jednak zapomnieć, że golden retriever to pies myśliwski z grupy aportujących, dlatego bardzo lubi aktywności polegające na szukaniu przedmiotów i wymaga sporo ruchu, stąd powinno mu się zapewnić dziennie co najmniej godzinę spaceru, połączonego z ćwiczeniami. Jego prawdziwym żywiołem jest woda, uwielbia więc aportowanie, szczególnie wodne, ale nie może być to jedyny rodzaj jego aktywności fizycznej. Jest wielkim obżartuchem, więc ma niestety również skłonność do zjadania śmieci. Może też konsumować posiłki zbyt szybko, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w miskę spowalniającą jedzenie oraz kontrolować jego wagę. Pies ten nie lubi zostawać sam, potrzebuje towarzystwa i regularnej stymulacji. Nie nadaje się do życia na zewnątrz lub w budzie. Pozostawiony w samotności, może wykazywać skłonność do niszczenia. Aby sobie z tym poradzić, należy zaspokajać jego potrzeby fizyczne i umysłowe oraz konsekwentne szkolić.

Golden Retriver – historia rasy

Historię goldenów można zbadać od roku 1864, gdy Brytyjczyk sir Dudley Marjoribanks zakupił żółtego wavy-coated-retrievera, który urodził się jako jedyne żółte szczenię wśród innych czarnych; i tak rozpoczął ich hodowlę w celu uzyskania doskonałego psa aportującego do polowań na dzikie ptactwo. Czworonogi te, były krzyżowane z tweed water spanielami a także z seterami irlandzkimi oraz przede wszystkim z bloodhoundami o piaskowym umaszczeniu, i z tych krzyżówek wykształcił się Golden Retriever. Początkowo wyhodowany do udziału w polowaniach, stał się z czasem popularną rasą psów rodzinnych. Obecna ich nazwa obowiązuje od 1920 roku, do 1913 roku psy te funkcjonowały bowiem pod nazwą złocisty flat coated..

Golden Retriver – Zdrowie

Golden retriever to wysportowany pies o dobrym zdrowiu, jego długość życia to około 12 lat. Jednakże. ma skłonności do wielu chorób, takich jak dysplazja stawów biodrowych oraz schorzenia oczu. Należą do nich: katarakta, jaskra, postępujący zanik siatkówki, dysplazja siatkówki oraz dystrofia rogówki

 U tych czworonogów wiele schorzeń ma jednakże podłoże genetyczne. Goldeny mogą mieć skłonność do skrętu lub rozszerzenia żołądka, ich przypadłością jest również schorzenie polegające na okresowym niedowładzie ogona,

Inne najczęstsze choroby

 • dysplazja stawów łokciowych – wg OFA aż ok. 11% goldenów ma ten problem,
 • zwichnięcie rzepki,
 • hemofilia typu A,
 • choroba von Willebranda,
 • rybia łuska – zaburzenie rogowacenia naskórka,
 • alergiczne zapalenie skóry – badania pokazują, że ok. 15% przedstawicieli tej rasy ma objawy alergii pchlnej,
 • hot spoty – ostre miejscowe zapalenie skóry,
 • zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego,
 • niedoczynność tarczycy – wg badań dotyka ponad 20% goldenów,
 • dwurzędowość rzęs,
 • dysplazja łokci,
 • zapalenie więzadeł,
 • zapalenie uszu,
 • parwowiroza.

Pielęgnacja Golden Retriverów             

Goldena wystarczy wyczesać raz w tygodniu (jedynie w okresie wymiany szaty trzeba robić to częściej) szczotką pudlówką a potem metalowym grzebieniem. Szczególną uwagę zwracamy na sierść na szyi, za uszami, portki oraz ogon.

Cena Golden Retriverów

Cena golden retrievera z hodowli zarejestrowanej w ZKWP rozpoczyna się od kwoty 2 500 zł. Chociaż przeważnie waha się w przedziale 3000 – 4000 zł.

Warto przy tym pamiętać, że cena nie może być jedynym kryterium zakupu. Znacznie ważniejsze będzie to, czy pochodzi on od zdrowych rodziców i czy został właściwie socjalizowany.

Ciekawostki o rasie Golden Retriver

 • goldeny mają błonę pławną między palcami, co czyni z nich świetnych pływaków, którzy potrafią również nurkować.
 • zajmują 4 miejsce w rankingu najbardziej inteligentnych psów świata.
 •  są cenione za delikatny chwyt, dzięki któremu aportowana przez nich zdobycz nie zostaje uszkodzona.
 • w Szkocji ponoć urodził się zielony golden retriever, weterynarze twierdzą, że taki kolor to efekt działania barwnika o nazwie biliverdina, znajdującego się w łożysku matki.
 • pierwsze goldeny pojawiły się na wystawie pod nazwą rosyjskich retrieverów.
Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *